Skip to content

894 Chancellor Avenue

Irvington, NJ 07111

Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$36,000
Last Sale Date
Apr 1, 2021

Property Information

Block353
Lot22.02
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page73

Building Details

Building Class10
Description2APTS/3STRS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$165,300
37%
Improvement Value:$286,500
63%
Total Assessment$451,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,273+2.0%
2024$15,948+1.6%
2023$15,701+0.1%
2022$15,693+2.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$36,000
DeedBook 20210, Page 74441Recorded6/15/2021

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 12058, Page 526

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 6272, Page 4