Skip to content

1147-53 Stuyvesant Ave.

Irvington, NJ 07111

Vacant Land

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
Jan 22, 2021

Property Information

Block359
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page75

Building Details

Building Class10
DescriptionCOMM, LOT
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$412,900
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$412,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,393+2.0%
2024$15,085-15.9%
2023$17,937+0.1%
2022$17,928+2.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$50,000

To:

DeedBook 20210, Page 21795

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 12072, Page 949

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 5908, Page 477