Skip to content

37 43rd St.

Irvington, NJ 07111

Built 1953
Residential
Pre-Foreclosure

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Jul 27, 2020

Property Information

Block364
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page77

Building Details

Building Class16
Description1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,286
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$154,300
36%
Improvement Value:$277,400
64%
Total Assessment$431,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,445+2.0%
2024$14,156+1.6%
2023$13,937+0.1%
2022$13,930+102.5%
Property History
Sales2Foreclosures1

Foreclosure Case F-002021-26

Active
Type: Residential Mortgage Foreclosure
Disposition: Open
Original Mortgage••••••••Mortgage Date98/96/1274Monthly Pmt••••••••

Property Sale

Sale
$260,000

To:

Sq Ft1,425DeedBook 20200, Page 73780

Property Sale

Sale
$45,000

From:

To:

Sq Ft1,286DeedBook 20180, Page 56218Recorded6/29/2018

Property Built

Built

Year Built: 1953