Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
983 Chancellor Ave.
Irvington, NJ 07111
Commercial
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 1, 2017
Property Information
Block368
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page77
Building Details
Building Class10
DescriptionUSED CAR LOT
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.29
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$177,500
24%
Improvement Value:$573,600
76%
Total Assessment$751,100
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $24,788 | +2.0% |
| 2024 | $24,292 | +1.6% |
| 2023 | $23,916 | +0.1% |
| 2022 | $23,904 | +2.8% |
Property History
No events match the selected filters.