Skip to content

14 43rd St.

Irvington, NJ 07111

Built 1903

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jun 23, 2022

Property Information

Block369
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description3FAM
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,045
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,000
23%
Improvement Value:$539,000
77%
Total Assessment$704,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,487+2.0%
2024$12,237+10.8%
2023$11,049+0.1%
2022$11,044+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1903