Skip to content

424 Stuyvesant Ave.

Irvington, NJ 07111

Built 1923

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
May 19, 2004

Property Information

Block36
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class45
Description3FAM
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,680
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$93,500
26%
Improvement Value:$260,700
74%
Total Assessment$354,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,868+2.0%
2024$8,690+1.6%
2023$8,556+0.1%
2022$8,552+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1923