Skip to content

50 Becker Terrace

Irvington, NJ 07111

Built 1953

Last Sale Date
Apr 27, 2017

Property Information

Block371
Lot49.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page78

Building Details

Building Class45
Description3FAM
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,870
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$145,100
25%
Improvement Value:$435,100
75%
Total Assessment$580,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,162+2.0%
2024$12,899+1.6%
2023$12,699+0.1%
2022$12,693+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1953