Skip to content

1406 Springfield Ave

Irvington, NJ 07111

Commercial

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Oct 27, 2003

Property Information

Block372
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page78

Building Details

Building Class---
Description4FAM/1STR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$241,500
29%
Improvement Value:$579,400
71%
Total Assessment$820,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,330+0.0%
2024$27,317+1.6%
2023$26,893+0.1%
2022$26,863+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000

To:

DeedBook 6036, Page 635