Skip to content

18 Frederick Terr.

Irvington, NJ 07111

Built 1923

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Jun 28, 2019

Property Information

Block372
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page78

Building Details

Building Class45
Description3FAM
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,008
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,500
28%
Improvement Value:$360,800
72%
Total Assessment$501,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,907+2.0%
2024$10,688+1.6%
2023$10,523+0.1%
2022$10,518+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

To:

Sq Ft2,395DeedBook 20190, Page 67451

Property Sale

Sale
$243,000
DeedBook 6048, Page 58

Property Built

Built

Year Built: 1923