Skip to content

126 W. Allen St.

Irvington, NJ 07111

Built 1953

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Oct 29, 2021

Property Information

Block43
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,304
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$186,100
34%
Improvement Value:$364,300
66%
Total Assessment$550,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,823+2.0%
2024$17,466+32.7%
2023$13,160+0.1%
2022$13,153+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000

To:

Sq Ft2,628DeedBook 20211, Page 34219

Property Built

Built

Year Built: 1953