Skip to content

62-64 Lenox Ave.

Irvington, NJ 07111

Built 1953

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Mar 10, 2022

Property Information

Block50
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class45
Description2 FAM
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,650
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$182,500
33%
Improvement Value:$376,900
67%
Total Assessment$559,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,895+2.0%
2024$15,577+111.8%
2023$7,354+0.1%
2022$7,350+2.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$415,000

To:

Sq Ft1,650DeedBook 20220, Page 33641

Property Sale

Sale
$120,000

From:

To:

Sq Ft1,625DeedBook 20180, Page 89836Recorded10/16/2018

Property Sale

Sale
$55,000

From:

To:

Sq Ft1,625DeedBook 20160, Page 20827Recorded3/10/2016

Property Built

Built

Year Built: 1953