Skip to content

225 Vermont Ave.

Irvington, NJ 07111

Built 1924

Last Sale Date
Apr 3, 2007

Property Information

Block55
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$151,300
43%
Improvement Value:$200,100
57%
Total Assessment$351,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,348+2.1%
2024$7,196+1.6%
2023$7,080+0.1%
2022$7,077+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1924