Skip to content

209 Columbia Ave.

Irvington, NJ 07111

Built 1927

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 18, 2024

Property Information

Block58
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description3FAM
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,356
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,100
25%
Improvement Value:$412,400
75%
Total Assessment$552,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,915+2.0%
2024$9,717+1.6%
2023$9,566+0.1%
2022$9,562+2.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$475,000
Sq Ft3,356DeedBook 20230, Page 67896Recorded11/13/2023

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 12127, Page 6070

Property Sale

Sale
$159,000
DeedBook 12087, Page 4088

Property Sale

Sale
$142,000
DeedBook 6066, Page 891

Property Built

Built

Year Built: 1927