Skip to content

76-78 Headley Terr

Irvington, NJ 07111

Built 1910

Last Sale Price
$196,500
Last Sale Date
May 5, 2006

Property Information

Block5
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,794
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$198,800
46%
Improvement Value:$229,900
54%
Total Assessment$428,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,893+2.0%
2024$8,715+1.6%
2023$8,580+0.1%
2022$8,576+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$196,500

To:

Sq Ft1,794DeedBook 6356, Page 391

Property Built

Built

Year Built: 1910