Skip to content

389 Myrtle Ave.

Irvington, NJ 07111

Built 1923

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
May 13, 2011

Property Information

Block61
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,728
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$126,000
33%
Improvement Value:$256,100
67%
Total Assessment$382,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,475+84.7%
2024$6,753+1.6%
2023$6,649+0.1%
2022$6,645+2.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 6338, Page 131

Property Sale

Sale
$81,000
DeedBook 6171, Page 622

Property Sale

Sale
$54,500
DeedBook 5887, Page 277

Property Built

Built

Year Built: 1923