Skip to content

19 Western Pkwy.

Irvington, NJ 07111

Built 1928

Last Sale Date
Oct 3, 2012

Property Information

Block62
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description3FAM
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,410
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,700
25%
Improvement Value:$365,600
75%
Total Assessment$489,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,039+2.0%
2024$9,838+1.6%
2023$9,686+0.1%
2022$9,681+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1928