Skip to content

220 Isabella Ave.

Irvington, NJ 07111

Built 1927

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
May 27, 2022

Property Information

Block65
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class45
Description2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,062
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,600
32%
Improvement Value:$362,800
68%
Total Assessment$533,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,263+2.0%
2024$14,958+58.0%
2023$9,465+0.1%
2022$9,460+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$460,000

To:

Sq Ft2,800DeedBook 20220, Page 54738

Property Sale

Sale
$179,000

From:

To:

Sq Ft2,500DeedBook 20160, Page 7685Recorded1/26/2016

Property Sale

Sale
$27,600
DeedBook 12211, Page 6152

Property Sale

Sale
$305,000
DeedBook 6402, Page 462

Property Built

Built

Year Built: 1927