Skip to content

147 Delmar Pl.

Irvington, NJ 07111

Built 1928

Last Sale Date
Oct 3, 2012

Property Information

Block67
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,912
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$176,300
49%
Improvement Value:$183,600
51%
Total Assessment$359,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,206+2.0%
2024$10,002+1.6%
2023$9,847+0.1%
2022$9,842+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1928