Skip to content

124 Franklin Terr.

Irvington, NJ 07111

Built 1953

Last Sale Date
Sep 21, 2002

Property Information

Block6
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page2

Building Details

Building Class16
Description1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,364
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$177,300
55%
Improvement Value:$147,900
45%
Total Assessment$325,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,325+2.0%
2024$7,178+1.6%
2023$7,067+0.1%
2022$7,064+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1953