Skip to content

258 Vermont Ave.

Irvington, NJ 07111

Built 1927

Last Sale Price
$39,900
Last Sale Date
Jul 29, 2011

Property Information

Block71
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description3FAM
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,936
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$146,000
29%
Improvement Value:$357,400
71%
Total Assessment$503,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,993+2.0%
2024$10,774+1.6%
2023$10,607+0.1%
2022$10,601+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$39,900

To:

Sq Ft2,936DeedBook 12326, Page 9524

Property Sale

Sale
$370,000
DeedBook 12069, Page 5678

Property Built

Built

Year Built: 1927