Skip to content

229 Linden Ave.

Irvington, NJ 07111

Built 1922

Last Sale Price
$143,750
Last Sale Date
Jul 18, 2018

Property Information

Block73
Lot33
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class15
Description1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,047
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$148,900
48%
Improvement Value:$161,800
52%
Total Assessment$310,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,158+2.0%
2024$7,014+1.6%
2023$6,906+0.1%
2022$6,902+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$143,750

To:

Sq Ft1,047DeedBook 20180, Page 64423

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 12394, Page 9385

Property Built

Built

Year Built: 1922