Skip to content

298 Vermont Ave.

Irvington, NJ 07111

Built 1953

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Aug 2, 2021

Property Information

Block74
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class45
Description2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,478
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$151,100
26%
Improvement Value:$440,700
74%
Total Assessment$591,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,757+2.0%
2024$13,482+14.6%
2023$11,761+0.1%
2022$11,755+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000

To:

Sq Ft2,478DeedBook 20211, Page 185

Property Sale

Sale
$225,000
Sq Ft2,248DeedBook 20210, Page 35957Recorded3/24/2021

Property Sale

Sale
$70,000

From:

To:

Sq Ft2,248DeedBook 12544, Page 91Recorded3/19/2015

Property Built

Built

Year Built: 1953