Skip to content

325 Isabella Ave.

Irvington, NJ 07111

Built 1953

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Oct 5, 2018

Property Information

Block74
Lot33
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16
Description1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,344
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$149,500
38%
Improvement Value:$241,400
62%
Total Assessment$390,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,354+2.0%
2024$8,186+1.6%
2023$8,060+0.1%
2022$8,056+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

To:

Sq Ft1,574DeedBook 20180, Page 87884

Property Built

Built

Year Built: 1953