Skip to content

152 Orange Ave.

Irvington, NJ 07111

Built 1948

Last Sale Price
$114,900
Last Sale Date
Jul 17, 1987

Property Information

Block78
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
Description1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,732
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$201,900
55%
Improvement Value:$165,600
45%
Total Assessment$367,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,674+2.0%
2024$9,480+1.6%
2023$9,333+0.1%
2022$9,329+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$114,900

To:

Sq Ft1,732DeedBook 4985, Page 283

Property Built

Built

Year Built: 1948