Skip to content

1183-1185 Clinton Ave

Irvington, NJ 07111

Built 1923

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Mar 5, 2022

Property Information

Block78
Lot75
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class45
Description3FAM
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,925
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,000
21%
Improvement Value:$495,600
79%
Total Assessment$625,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,245+2.0%
2024$14,940+50.8%
2023$9,907+0.1%
2022$9,902+2.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$420,000

To:

Sq Ft2,870DeedBook 20220, Page 53699

Property Sale

Sale
$144,000

From:

To:

Sq Ft2,925DeedBook 20150, Page 86774Recorded11/10/2015

Property Sale

Sale
$89,000
DeedBook 12223, Page 602

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1923