Skip to content

33-41 Linden Avenue

Irvington, NJ 07111

Apartment

Last Sale Price
$5,400,000
Last Sale Date
Jan 21, 2021

Property Information

Block79
Lot117
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class10
Description40 APTS
Dwellings40
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.7

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,400,000
39%
Improvement Value:$2,157,100
61%
Total Assessment$3,557,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$93,860+2.0%
2024$91,982+1.6%
2023$90,558+0.1%
2022$90,513+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$5,400,000

To:

DeedBook 20210, Page 24566

Property Sale

Sale
$2,850,000

From:

To:

DeedBook 20170, Page 58098Recorded7/6/2017

Property Sale

Sale
$2,000,000

From:

To:

DeedBook 20150, Page 83754Recorded10/30/2015

Property Sale

SaleMulti
$930,000
DeedBook 5490, Page 590