Skip to content

10 Ruth St.

Irvington, NJ 07111

Built 1953

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
Aug 30, 2002

Property Information

Block79
Lot64
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class16
Description1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,349
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$146,000
46%
Improvement Value:$174,600
54%
Total Assessment$320,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,085+2.0%
2024$5,964+1.6%
2023$5,871+0.1%
2022$5,868+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$110,000

To:

Sq Ft1,349DeedBook 5918, Page 76

Property Built

Built

Year Built: 1953