Skip to content

11 Ruth St.

Irvington, NJ 07111

Built 1919

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
May 21, 2022

Property Information

Block79
Lot74
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,667
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$142,500
40%
Improvement Value:$217,900
60%
Total Assessment$360,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,058+2.0%
2024$9,856+57.3%
2023$6,266+0.1%
2022$6,263+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000

To:

Sq Ft1,424DeedBook 20220, Page 55349

Property Built

Built

Year Built: 1919