Skip to content

123 Florence Ave.

Irvington, NJ 07111

Built 1923

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Sep 30, 2009

Property Information

Block7
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,264
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$186,200
49%
Improvement Value:$192,400
51%
Total Assessment$378,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,591+2.0%
2024$7,439+1.6%
2023$7,324+0.1%
2022$7,321+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$195,000

To:

Sq Ft1,264DeedBook 12220, Page 2265

Property Sale

Sale
$107,000
DeedBook 12169, Page 4403

Property Built

Built

Year Built: 1923