Skip to content

1156 Clinton Ave.

Irvington, NJ 07111

Last Sale Date
Feb 4, 2018

Property Information

Block83
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class---
DescriptionROOM HOUSE/1ST
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$216,000
67%
Improvement Value:$106,300
33%
Total Assessment$322,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,899+0.0%
2024$15,891+1.6%
2023$15,644+0.1%
2022$15,627+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0