Skip to content

10-16 Linden Ave.

Irvington, NJ 07111

Built 1928

Last Sale Date
Oct 3, 2012

Property Information

Block84
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description3FAM
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,632
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,700
27%
Improvement Value:$290,300
73%
Total Assessment$398,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,452+2.0%
2024$11,223+1.6%
2023$11,049+0.1%
2022$11,044+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1928