Skip to content

121 Washington Ave.

Irvington, NJ 07111

Built 1911

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Sep 27, 2001

Property Information

Block87
Lot35
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,175
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$104,200
49%
Improvement Value:$110,300
51%
Total Assessment$214,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,263+2.1%
2024$6,133+1.6%
2023$6,034+0.1%
2022$6,031+2.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1911