Skip to content

57-59 Ellery Ave.

Irvington, NJ 07111

Built 1924

Last Sale Date
Oct 9, 2015

Property Information

Block8
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page2

Building Details

Building Class45
Description2FAM
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,800
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$194,800
32%
Improvement Value:$409,400
68%
Total Assessment$604,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,896+2.0%
2024$12,638+1.6%
2023$12,442+0.1%
2022$12,436+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1924