Skip to content

43-45 Woodlawn Pl

Irvington, NJ 07111

Built 1913

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 7, 2018

Property Information

Block92
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class16
Description1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,524
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$136,300
41%
Improvement Value:$199,700
59%
Total Assessment$336,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,427+2.0%
2024$3,358+1.6%
2023$3,306+0.1%
2022$3,305+2.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$27,000
DeedBook 12315, Page 7460

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 12110, Page 6195

Property Sale

Sale
$159,900
DeedBook 6076, Page 265

Property Built

Built

Year Built: 1913