Skip to content

10 Microlab RoadLivingston, NJ 07039

Built 1959
Church/Charitable

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 15, 2025

Property Information

Block100
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page1.01

Building Details

Building Class10
Description1SCB
Dwellings1
ZoningC-I
Sq Footage45,310
Acreage4.9

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$1,942,500
12%
Improvement Value:$14,464,300
88%
Total Assessment$16,406,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2015$105,905+4.0%
2014$101,794+3.0%
2013$98,792+3.9%
2012$95,097+4.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$3,800,000
DeedBook 12442, Page 117

Property Sale

Sale
$4,500,000
DeedBook 12127, Page 1700

Property Sale

Sale
$1,160,000
DeedBook 5407, Page 503

Property Built

Built

Year Built: 1959