Skip to content

102 Dorsa Ave.Livingston, NJ 07039

Built 1959
Industrial

Last Sale Price
$880,000
Last Sale Date
Feb 20, 2015

Property Information

Block100
Lot66
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page1.03

Building Details

Building Class10
Description1SCB
Dwellings1
ZoningI
Sq Footage12,440
Acreage0.86

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$309,600
28%
Improvement Value:$807,000
72%
Total Assessment$1,116,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,312+3.1%
2024$26,486+2.5%
2023$25,838+1.9%
2022$25,358+3.7%
Property History

Property Sale

Sale
$880,000

To:

Sq Ft12,440DeedBook 12542, Page 6396

Property Built

Built

Year Built: 1959