Skip to content

4407 Pointe Gate DriveLivingston, NJ 07039

Built 2007

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 18, 2024

Property Information

Block107
Lot7.01
QualifierC4407
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page1.02

Building Details

Building Class39
DescriptionAVERY
Dwellings1
ZoningA-H
Sq Footage1,233
Acreage20.02

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$220,000
63%
Improvement Value:$129,100
37%
Total Assessment$349,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,539-3.2%
2024$8,819+2.5%
2023$8,603+1.9%
2022$8,444-17.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$395,000
Sq Ft1,233DeedBook 20220, Page 25220Recorded3/15/2022

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 12349, Page 1896

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$431,450
DeedBook 6317, Page 918