Skip to content

23 Lincoln AveLivingston, NJ 07039

Built 1928

Last Sale Price
$476,500
Last Sale Date
May 20, 2018

Property Information

Block1304
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,660
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$255,600
54%
Improvement Value:$214,300
46%
Total Assessment$469,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,494+3.1%
2024$11,146+2.5%
2023$10,873+1.9%
2022$10,671+6.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$476,500

To:

Sq Ft1,660DeedBook 20180, Page 49579

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 12204, Page 9725

Property Sale

Sale
$208,000
DeedBook 5606, Page 465

Property Built

Built

Year Built: 1928