Skip to content

12 N Hillside AveLivingston, NJ 07039

Built 1965

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Apr 18, 1997

Property Information

Block1400
Lot29
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,260
Acreage0.57

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$386,800
51%
Improvement Value:$378,800
49%
Total Assessment$765,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,727+3.1%
2024$18,160+2.5%
2023$17,716+1.9%
2022$17,387+7.7%
Property History

Property Sale

Sale
$355,000

To:

Sq Ft2,260DeedBook 5473, Page 852

Property Built

Built

Year Built: 1965