Skip to content

14 N Ashby AveLivingston, NJ 07039

Built 2022

Last Sale Price
$1,614,000
Last Sale Date
Aug 13, 2024

Property Information

Block1405
Lot9.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class20.5
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage3,206
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$297,500
23%
Improvement Value:$990,800
77%
Total Assessment$1,288,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$31,512+3.1%
2024$30,558+172.0%
2023$11,237+0.0%
2022$11,237
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,614,000

To:

Sq Ft3,206DeedBook 20240, Page 48953

Property Built

Built

Year Built: 2022

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 20210, Page 40906