Skip to content

20 Hazel AvenueLivingston, NJ 07039

Built 1965

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Jun 8, 2004

Property Information

Block1409
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,256
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$327,800
57%
Improvement Value:$245,700
43%
Total Assessment$573,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,028+3.1%
2024$13,603+2.5%
2023$13,271+1.9%
2022$13,024+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$415,000

To:

Sq Ft2,256DeedBook 6081, Page 73

Property Built

Built

Year Built: 1965