Skip to content

34 Hazel AveLivingston, NJ 07039

Built 1926

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Mar 13, 2017

Property Information

Block1409
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,456
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$312,200
59%
Improvement Value:$218,400
41%
Total Assessment$530,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,978+3.1%
2024$12,586+2.5%
2023$12,278+1.9%
2022$12,050+13.2%
Property History

Property Sale

Sale
$480,000

To:

Sq Ft1,456DeedBook 20170, Page 26076

Property Sale

Sale
$454,900
DeedBook 6357, Page 11

Property Built

Built

Year Built: 1926