Skip to content

15 Fellswood DriveLivingston, NJ 07039

Built 1951

Last Sale Price
$183,000
Last Sale Date
Mar 7, 1999

Property Information

Block1507
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,287
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$313,100
73%
Improvement Value:$114,300
27%
Total Assessment$427,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,454+3.1%
2024$10,138+2.5%
2023$9,890+1.9%
2022$9,706-3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$183,000

To:

Sq Ft1,287DeedBook 5609, Page 493

Property Sale

Sale
$153,000
DeedBook 5184, Page 565

Property Built

Built

Year Built: 1951