Skip to content

18 Deerfield RoadLivingston, NJ 07039

Built 1951

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Aug 17, 2015

Property Information

Block1508
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,599
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$299,700
68%
Improvement Value:$142,800
32%
Total Assessment$442,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,824+3.1%
2024$10,496+2.5%
2023$10,239+1.9%
2022$10,049+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000

To:

Sq Ft1,599DeedBook 20150, Page 75463

Property Sale

Sale
$183,000
DeedBook 5632, Page 323

Property Built

Built

Year Built: 1951