Skip to content

49 Fellswood DriveLivingston, NJ 07039

Built 1951

Last Sale Price
$412,000
Last Sale Date
Jun 3, 2005

Property Information

Block1510
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,500
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$295,800
66%
Improvement Value:$152,400
34%
Total Assessment$448,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,963+3.1%
2024$10,631+2.5%
2023$10,371+1.9%
2022$10,179-1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$412,000

To:

Sq Ft1,500DeedBook 6288, Page 145

Property Sale

Sale
$279,000
DeedBook 5896, Page 631

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 5326, Page 612

Property Built

Built

Year Built: 1951