Skip to content

12 Fellswood DrLivingston, NJ 07039

Built 1951

Last Sale Price
$160,500
Last Sale Date
Dec 17, 1991

Property Information

Block1512
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,404
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$316,600
69%
Improvement Value:$144,900
31%
Total Assessment$461,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,288+3.1%
2024$10,947+2.5%
2023$10,679+1.9%
2022$10,481-3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$160,500

To:

Sq Ft1,404DeedBook 5196, Page 38

Property Built

Built

Year Built: 1951