Skip to content

33 Melrose DriveLivingston, NJ 07039

Built 1951

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 4, 2018

Property Information

Block1605
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,393
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$294,000
66%
Improvement Value:$149,800
34%
Total Assessment$443,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,855+3.1%
2024$10,527+2.5%
2023$10,270+1.9%
2022$10,079-3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$173,000
DeedBook 5177, Page 81

Property Built

Built

Year Built: 1951