Skip to content

9 West Lawn RoadLivingston, NJ 07039

Built 1941

Last Sale Price
$1,050,000
Last Sale Date
Aug 1, 2024

Property Information

Block2502
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17.5
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,846
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$288,800
48%
Improvement Value:$306,700
52%
Total Assessment$595,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,868+3.1%
2024$12,479+8.4%
2023$11,512+1.9%
2022$11,298+9.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,050,000

To:

Sq Ft1,846DeedBook 20240, Page 46787

Property Sale

Sale
$735,000
Sq Ft1,846DeedBook 20220, Page 57241Recorded6/13/2022

Property Sale

Sale
$460,000

From:

To:

Sq Ft1,908DeedBook 20180, Page 5797Recorded1/22/2018

Property Sale

Sale
$216,500
DeedBook 5482, Page 597

Property Built

Built

Year Built: 1941