Skip to content

31 Herbert TerraceLivingston, NJ 07039

Built 1961

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jun 11, 2010

Property Information

Block2504
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,479
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$276,300
59%
Improvement Value:$194,300
41%
Total Assessment$470,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,511+3.1%
2024$11,163+7.2%
2023$10,418+1.9%
2022$10,224-4.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1961