Skip to content

371 E Northfield RoadLivingston, NJ 07039

Built 1978
Commercial

Last Sale Price
$555,000
Last Sale Date
Jul 24, 2019

Property Information

Block2505
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class---
Description2SF
Dwellings1
ZoningP-B3
Sq Footage---
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$351,500
56%
Improvement Value:$273,500
44%
Total Assessment$625,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,288+3.1%
2024$14,825-35.3%
2023$22,913+1.9%
2022$22,487-14.0%
Property History

Property Sale

Sale
$555,000

To:

DeedBook 20190, Page 87941

Property Built

Built

Year Built: 1978